Ikea planerar butik mitt i London
Ikea har planer på att öppna en butik i hjärtat av Londons shoppingdistrikt: på Oxford Street.
Ikea har planer på att öppna en butik i hjärtat av Londons shoppingdistrikt: på Oxford Street.
Regent Street i London fortsätter att befästa sin ställning som flaggskeppens paradgata. Nu har The North Face öppnat en butik som skapats för att vara ”progressivt lekfull”.
Abbey Road Studios är världens mest kända musikstudio. Nu har den begåvats med en butik där musikreferenserna är många och entrén har inspirerats av ett Beatlesomslag.
Modekedjan Oasis lanserar en konceptbutik med tillhörande prosecco-bar och skönhetssalong i London.
Gillar du teater, detaljhandel och design är detta ett besöksmål för dig. National Theatre i London har berikats med en ny butik. Förutom böcker och presentartiklar erbjuder man även en yta att andas i.
Två självklara besöksmål för alla designintresserade inleder ett samarbete. The Conran Shop och Selfridges skapar en gemensam destination för Conrans livsstilsvarumärke när man öppnar en shop-in-shop i Selfridges varuhus på Oxford Street i London. – Selfridges är en sant brittisk landmärke och en butik som vi har länge beundrat för sin känsla av humor och uppskattning … (läs mer)
New Era specialiserar sig på kepsar med sportanknytning – det har man gjort i 90 år. Nu har varumärket öppnat en flaggskeppsbutik i London. Se bilderna här!
I helgen slog Lindex upp portarna till sin första brittiska flaggskeppsbutik i köpcentret Westfield Stratford City i London. Satsningen är ett steg i att stärka Lindex varumärke internationellt och en fortsättning på modekedjans internationella expansion. – Äntligen har vi öppnat vår första butik i modemetropolen London! Vi har förberett oss för den här dagen länge … (läs mer)
H&M:s koncept Cos öppnar i dag en butik i Spitalfields i Östra London.
Google Shop har öppnat på Tottenham Court Road i London. Det är Googles första fysiska butik och den ligger inrymd i i Currys PC World. I butiken har kunderna möjlighet att se och prova Googles produkter, till exempel telefoner, laptops och surfplattor. I butiken hålls utbildningar anpassade för bland annat barn och lärare, bland annat om … (läs mer)
Den brittiska publikationen Retail Focus har presenterat vinnaren i Store Concept of the Year – modebutiken Warehouse på Oxford Street i London. Butiken har designats av Brown Studio. Inspirationen är hämtad från lagerlokaler i New Yorks Meat Packing district och Soho. Brown Studio betonar i en kommentar vikten av att välja rätt material för att kunna … (läs mer)
Den brittiska dagligvarukedjan Waitrose satsar på sitt lilla servicekoncept ”Little Waitrose”. I dagarna öppnar man butik nummer 25 i London. Butiken ligger i Walbrook och den kommer att sysselsätta 44 personer. De anställda blir delägare enligt modellen John Lewis Partnership. Detta ger dem bland annat del av eventuell vinst och utbildningsmöjligheter. Programmet anses vara en viktig anledning … (läs mer)
BILDREPORTAGE. Hunters nya flaggskeppsbutik är en färgstark mix av landsbygd och storstad. Se bilderna här.
BILDER: Skotillverkarens nya flaggskeppsbutik i London är en enda stor hyllning till hantverket.
Victoria Beckham öppnar sin första butik i Mayfair i London. Den 200 kvadratmeter stora butiken liknar lika mycket ett galleri som en butik.
Köpcentrumet Westfield London arrangerar den 20–21 September ett hackathon. Man gör det som en del av lanseringen av Westfield Autumn Winter 2014.
Det sägs vara Europas första renodlade köpcentrum med asiatisk touch som öppnar på Green Street i höst. Centrumet har döpts till East Shopping Centre och öppnar i slutet av oktober. East Shopping Centre kommer slå upp portarna i de östra delarna av London, ytterligare en bit längre ut från stadskärnan jämfört med till exempel Westfield i … (läs mer)
Det brittiska varumärket Jigsaw har öppnat ett nytt flaggskepp i stadsdelen Mayfair i London, Duke Street Emporium. Så här beskriver man projektet: ”I en tid då allt mer fokuseras på digitala medier i butiken kommer erbjuder vi en oöverträffad upplevelse: inte beroende på prylar eller Gizmos, detta är verkligen en återgång till shoppingupplevelsen som ett nöje. … (läs mer)