Centrum firar 50 år i ny kostym

Flemingsberg centrum rustas upp. På bilden syns sushirestaurangen Ming Li, som har fått en utökad yta.

Flemingsberg centrum rustas upp inför sitt 50-årsjubileum. Nya ytskikt och en mer funktionell entré är redan på plats. En ny visuell identitet lanseras också i samband med detta.

Renoveringen inleddes i september 2025 och omfattar både fysiska förändringar och omstrukturering av lokaler. Målet är att skapa en mer funktionell och attraktiv mötesplats.

Kundstråken har fått nya ytskikt, uppdaterad belysning och anpassade innertak. Ett nytt skyltprogram har införts och nya skyltar har monterats vid samtliga butiker.

Förändrade ytor och flöden

Flera verksamheter har flyttats eller fått nya lokaler. Doz apotek har öppnat i nyrenoverad lokal intill Willys, Plusen har flyttat till ett läge med entré från gatan och Quickshop finns nu i två sammanslagna lokaler.

Omflyttningar och sammanslagningar av lokaler är en central del av utvecklingen. Syftet är att effektivisera användningen av ytor och skapa utrymme för nya verksamheter.

– Min förhoppning är att ett mer levande och attraktivt centrum inte bara stärker platsen, utan också får människor att ta sig över både mentala och fysiska barriärer och upptäcka allt det som finns här, säger Kristina Hafström, uthyrningschef för lokaler på Huge.

Nya funktioner och etableringar

I anslutning till den nya huvudentrén har sushirestaurangen Ming Li fått en utökad yta för sittande gäster. Restaurangen får ett uppdaterat koncept och en uteservering planeras.

Entrén har byggts om med en ny skjutdörrlösning som ersätter den tidigare karusellen. Parallellt pågår arbete med att utveckla utemiljön och trafikflödena i området kring centrum.

En större lokalanpassning genomförs inför att Normal öppnar en ny butik sommaren 2026. I nästa etapp ingår även en renovering av kundgaraget.

Ny identitet inför 50 år

Som en del av utvecklingen lanseras en ny visuell identitet. Den nya logotypen bygger på bokstaven F och hämtar inspiration från platsens miljö och aktörer.