
Ninoush Habashian blir ny direktör för Digital & IT på Coop Sverige och tar samtidigt plats i företagsledningen. Uppdraget blir att leda nästa fas i Coops digitala omställning, med bland annat butikernas IT-system högt på agendan.
Ninoush Habashian kommer närmast från Swedbank, där hon har arbetat med omfattande digitala transformationsprojekt. Hon har sedan tidigare erfarenhet från telekom-, IT- och finanssektorn.
Ska öka affärsnyttan
Rekryteringen sker när Coop går vidare efter flera års investeringar i den tekniska infrastrukturen, bland annat affärssystemet SAP och plattformar för supply chain.
Nästa steg är enligt bolaget att i högre grad omsätta tekniken i affärsnytta. Som IT-direktör får Habashian ansvar för Coop Sveriges IT-organisation och strategiskt viktiga projekt. Det omfattar bland annat omställningen mot ”Ett Coop”, förnyelse av butikernas IT-system och arbetet med att öka affärsvärdet från SAP-plattformen.
– Teknik och digital förmåga står i centrum för Coops framtida konkurrenskraft. Vi har lagt en stabil grund och nu ska vi omsätta tekniken till direkt affärsnytta, marginalförstärkning och enklare vardag för våra butiker och medlemmar, säger Anders Torell, vd för Coop Sverige.
Data och AI i verksamheten
Ninoush Habashian lyfter själv fram teknik, data och AI som verktyg i det fortsatta arbetet.
– Tillsammans med IT-organisationen ser jag fram emot att använda teknik, data och AI för att skapa värde i hela verksamheten, stärka kundupplevelsen, göra vardagen enklare för kunderna, skapa bättre förutsättningar för butikerna och bidra till Coops långsiktiga utveckling, säger Ninoush Habashian.
Del av Coops affärsplan
Den digitala utvecklingen är en del av Coops arbete med affärsplanen för 2026–2028. Där ligger fokus på förbättrad prisupplevelse, ett stärkt eget varumärkes- och sortimentsutbud samt en förbättrad kundupplevelse i butik.
Ninoush Habashian tillträder den nya tjänsten i februari 2027.




